Matura, jak się do niej przygotować

Matura, jak się do niej przygotować

Każdy maturzysta staje przed momentem, w którym musi włożyć energię i poświęcić czas na powtórzenie materiału i odpowiednie przygotowanie. Okres ten nie musi być trudnym, stresującym wysiłkiem. Z pomocą przychodzi wiele pozycji książkowych, w formie na przykład repetytoriów, które streszczają, przypominają, albo uczą od początku potrzebnych treści. Warto skupić się w pierwszej kolejności na przedmiotach obowiązkowych. Wiele książek przygotowujących do egzaminu dojrzałości dzieli się na treści podstawowe i rozszerzone. Matura język polski (szkoła średnia) jest jednym z przedmiotów, przed którym stanie każdy maturzysta. Przykład kompendium wiedzy, które pomoże w przygotowywaniach to Repetytorium maturzysty. Język polski przygotowany przez wielu autorów (jest to opracowanie zbiorowe) wydawnictwa Greg. Jest to pozycja pomagająca zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Zawiera streszczenia i problematykę utworów, omawia epoki literackie, skupia się na wiedzy o języku: fonetyce, fleksji i składni. W wyraźny sposób wyróżnia ważne treści. Co konieczne, opiera się na najnowszej podstawie programowej. Treści rozszerzone są wyróżnione paskiem na marginesie, dzięki czemu łatwiej je znaleźć.

Kiedy potrzebne jest repetytorium?

Proces przygotowania do matury trwa przez cały okres szkoły ponadgimnazjalnej, warto mieć to na uwadze. Może się jednak zdarzyć, że coś unika naszej uwadze, a niektóre treści ulatują z głowy łatwiej niż inne. Co więcej, dużo osób decyduje się na poprawienie swoich wyników nawet kilka lat po szkole. Przed podejściem do egzaminu podejmij decyzję o zaopatrzeniu się w niezbędne formy pomocy.

Inne propozycje książek

Rynek oferuje coraz więcej pozycji w tematyce maturalnej. Warto zwracać uwagę na przystępny język i sposób przekazywania treści, aby nie utrudnić sobie procesu nauki. Z pomocą przychodzi także:

Język polski. Repetytorium maturzysty autorstwa Anny Willman – jest nieocenioną pomocą w porządkowaniu wiedzy,

Teraz matura 2017. Język polski. Zadania i arkusze maturalne przygotowane przez wielu autorów, jako opracowanie zbiorowe, książka ta oprócz niezbędnej dawki wiedzy posiada zadania i arkusze maturalne z języka polskiego.

Oraz wiele innych.

Warto dokonać wyboru rozważnie, nie w pośpiechu i na “ostatnią chwilę”.

Daniel